Portofoli

MELIÃ Durrës,destinacioni që transformoi konceptin e turizmit elitar në Shqipëri -Vizioni i Pasdites

Portofoli

5 vite më parë Concovered Investment u bë grupi i parë që fitoi statusin e investitorit strategjik, gjatë kësaj periudhe ky grup hodhi themelet për ndërtimin e resortit turistik “San Pietro” Resort, ndër më të mëdhenjtë në rajon me një sipërfaqe totale prej . 35 hektarë dhe një gjatësi bregdetare prej 1500 metrash.

Dhe sot, 5 vite më vonë, përtej sfidave që kaloi ekonomia shqiptare, si tërmeti dhe pandemia, realiteti flet vetë, ashtu siç e prezantoi kryeministri Rama “si një realitet edhe më i mirë se projekti 3D”.

Concord Investment prezantohet me një tjetër investim gjigant tashmë të finalizuar, një ofertë fantastike turistike e cila ka qershinë mbi tortë, pikërisht hotelin “Melia” Durrës. Partneriteti i “Concord Investment” me markën prestigjioze ndërkombëtare “Melia” ishte në fakt një garanci për një investim të suksesshëm që në fazën fillestare të zhvillimit të projektit.

Dhe sot, kur ky oaz turistik luksoz është në shërbim të turistëve nga e gjithë bota, me siguri binomi “Concord Investmet” dhe “MELIA”, por edhe i gjithë turizmi shqiptar mund të ndihet krenar që i ka dhënë vendit më të madhin dhe hoteli më luksoz në vend, dhe si një nga më prestigjiozët në rajon.

Në fakt kemi të bëjmë me një ofertë turistike elitare, pra ajo që i mungonte Shqipërisë, një vizion nga ana e “Concord Investment”, një kompani që ka qenë një model i suksesshëm në disa prej investimeve prestigjioze në strukturat akomoduese për banim. apo për shërbime prej vitesh, që tashmë ka në fokus turizmin.

Resorti “San Pietro”, pjesë e të cilit është edhe hoteli më luksoz në vend me 5 yje, “MELIA” Durrës, është pozicionuar në bregdetin e shumë lakmuar të Gjirit të Lalzit dhe në fakt është një strukturë që përmbush çdo ofertë që deri tani u ofrohej turistëve shqiptarë dhe të huaj përmes Turqisë, Greqisë, Kroacisë, Spanjës etj.

Vila luksoze të standardeve më bashkëkohore, të cilat respektojnë të gjitha kushtet e ndërtimit, hapësirat e bollshme nga njëra-tjetra, gjelbërimin, ajrin e pastër, si dhe të gjitha lehtësitë e mundshme të shërbimeve të tjera, si plazh i pastër, pishina, zona rekreative për fëmijë dhe të rritur. Për të vazhduar me ambiente të bollshme sportive, të pozicionuara në Resort, duke u paraqitur si një Hotel me 5 YJE, të cilin mund ta gjeni vetëm në qendrat rezidenciale më luksoze të Europës apo edhe të botës.

Hoteli “MELIA” Durrës është i pozicionuar në skajin verior të këtij Resorti dhe mund të themi se është hera e parë që në Shqipëri do të ketë një hotel të këtyre përmasave dhe standardeve, i cili do të menaxhohet nga një emër ndërkombëtar: Meliá Hotels International. .

Me një shtrirje hotelesh në më shumë se 45 vende të botës me mbi 350 hotele, Meliá Hotels International zgjodhi pikërisht projektin “San Pietro” për bukurinë dhe shtrirjen e tij gjeografike. Hoteli “MELIA” ka një godinë kryesore dhe disa rezidenca private me një kapacitet prej 475 dhomash, duke përfshirë suita të niveleve të ndryshme luksi.

Pishinat e hotelit janë gjithsej 2500 m², të mjaftueshme për të gjithë vizitorët, ku një nga shërbimet ekskluzive do të jetë “Kazino” dhe Qendra “SPA”, e cila duhet thënë se është një nga më të mëdhatë në rajon.

Meliá Durrës ka krijuar një koleksion shërbimesh paksa ekskluzive për turistët vendas dhe të huaj, duke filluar nga dhomat e dizajnuara në stilin avangard, restorantet me ofertë të shijshme ushqimore dhe disa bare. Konfirmohet fakti se të paktën për 5 vitet e ardhshme ky Resort do të jetë investimi më i madh në sektorin e turizmit në vendin tonë.

Kur thua “MELIA” nuk thua thjesht se kjo është një strukturë e thjeshtë akomodimi, sepse është një standard i ri, i pakrahasueshëm më parë në industrinë tonë turistike shqiptare. Suksesi i këtij investimi tashmë ka filluar të japë frytet e tij, edhe pse jemi ende larg pikut të sezonit turistik, pasi tashmë hoteli po dominohet nga frekuentimi i lartë i turistëve europianë si dhe nga përtej oqeanit.

Inaugurimi i hotelit “MELIA” në Durrës, pranë resortit “San Pietro” në Gjirin e Lalzit, i dha jetë një vizioni të ri në sektorin e turizmit në Shqipëri, duke sjellë në tregun tonë për herë të parë konceptin “All Inclusive”. me fjalë të tjera, ajo që quhet “gjithçka e përfshirë”, duke filluar nga recepsioni 24-orësh, restorantet, baret, klubet e fëmijëve dhe zona e tyre e lojërave, argëtimi për çdo grupmoshë, dhomat familjare, pishinat e jashtme dhe të brendshme, qendra e masazheve. deri në këmbim valutor, makina me qira dhe transferta nga aeroporti.

Ky është pikërisht një tjetër avantazh i madh i Resort “San Pietro” dhe turistëve elitarë që zgjedhin MELIA në Gjirin e Lalzit, afërsia gjeografike jo vetëm me Aeroportin Ndërkombëtar të Rinasit por edhe me Portin më të madh në vend, atë të Durrësit.

Kushdo që zgjedh “MELIA” Durrësin në Gjirin e Lalzit ka mundësinë të shfrytëzojë ditët e pushimeve për të vizituar një sërë destinacionesh të tjera mjaft interesante në Shqipëri, duke filluar nga Durrësi, Tirana me gjithë ofertën e saj turistike ditore, Krujë deri në Lezhë dhe Shkodër. Kaq mjafton për ta konsideruar “San Pietro” dhe veçanërisht “MELIA”, një investim i zgjuar, një histori suksesi që në fillim, për t’i dhënë Shqipërisë një imazh tjetër në sytë e botës në sektorin e turizmit.